در حال نمایش 3 نتیجه

زعفران یکی از گران‌ترین انواع ادویه‌ در جهان است و از گل زعفران به دست می‌آید. زعفران برای رنگ‌دهی، طعم‌دهی و عطردهی در آشپزی و تهیه نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. 

نحوه استفاده از زعفران به صورت زیر است:

در آشپزی: زعفران معمولاً در تهیه غذاهای خاص و خورش‌هایی مانند پلو، آبگوشت، خوراک مرغ و غذاهای دریایی استفاده می‌شود. برای استفاده از زعفران، معمولاً قبل از استفاده آن را در یک قاشق سرکه یا آب جوش قرار داده و سپس از مایع حاصل استفاده می‌شود.

در تهیه نوشیدنی‌ها:

زعفران می‌تواند به عنوان مزه‌دهنده و رنگ‌دهنده در تهیه نوشیدنی‌هایی مانند چای زعفران، شیرینی‌ها و دسرها مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه نگهداری از زعفران به صورت زیر است:

نگهداری در جای خشک و خنک: زعفران باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. از تماس با نور خورشید مستقیم و رطوبت جلوگیری کنید.

بسته‌بندی مناسب: زعفران را در بسته‌بندی مناسب و محکم نگهداری کنید تا از تماس با هوا و عوامل محیطی محافظت شود.

استفاده به محض نیاز: بهتر است زعفران را به محض نیاز استفاده کنید تا تازگی و خواص آن حفظ شود.

زعفران اگر بماند ممکن است کیفیت و طعم آن را کاهش یابد. سعی کنید زعفران ها را در بسته های کوچک تر نگهداری کنید تا در صورت لزوم استفاده فقط همان یک بسته را باز کنید و نیازی نباشد کل بسته زعفران را باز کرده و مورد استفاده قرار دهید.

بهتر است به جای استفاده از ظرف های پلاستیکی از ظرف های شیشه ای یا فلزی برای بسته بندی و محافظت از زعفران بهره ببرید.

برای نگهداری بهتر بو و طعم زعفران اجازه ندهید خیلی دم بکشد. چرا که وقتی زمان دم کشیدن طولانی شود اسانس فرار زعفران نیز تبخیر شده و خاصیت خودش را از دست می دهد.

زمانی که بوی زعفران را کمی در خانه احساس کردید فرآیند دم کردن را متوقف کنید.

تشخیص زعفران اصل از تقلبی:

زمانی که قصد خرید زعفران را دارید باید به خوبی راه های تشخیص زعفران اصل از تقلبی را بدانید تا بتوانید بهترین محصول را برای خود خریداری کنید.

امروزه ممکن است برای خریداران شناسایی زعفران اصل مقداری سخت باشد به همین دلیل بهتر است روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی را به خوبی بشناسید.

روش های تشخیص زعفران اصل:

برای تشخیص اصل بودن زعفران روش های متعددی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

شکل گیاه زعفران:

زعفران شکلی شبیه میخک دارد ، به گونه ای که پایین گیاه میله ای انتهای آن دندانه دار پهن است. به خاطر داشته باشید که باید به رنگ زعفران هم توجه کنید زعفران اصل رنگی قرمز تند دارد.

طعم زعفران:

برای اینکه بتوانید زعفران اصل را شناسایی کنید باید به طعم آن هم توجه داشته باشید چرا که زعفران اصل مقداری تلخ است و این نکته می تواند به شما کمک بسیاری بکند.

آزمایش با جوش شیرین:

یکی از روش هایی که می توانید از آن استفاده کنید آزمایش زعفران با جوش شیرین می باشد، برای انجام این روش باید مقداری زعفران را با جوش شیرین درون ظرفی به همراه آب بریزید.

باید مقدار زمانی صبر کنید سپس اگر رنگ آب زرد شد زعفران شما اصل می باشد ولی اگر تقلبی باشد قرمز می شود.

توجه به مواد شیمیایی:

ممکن است افرادی با افزودن مواد شیمیایی به ساقه های سفید زعفران آن را به عنوان زعفران اصل به فروش برسانند. برای تشخیص این روش می توانید با آب سرد به راحتی تشخیص دهید.

افراد متقلب برای زیاد کردن وزن زعفران، آن را به شکر و عسل آغشته می کنند.

روش دیگر تشخیص زعفران اصل از تقلبی، انداختن مقدار کمی از آن درون آب است. زعفران اصلی نسبت به نوع تقلبی، قدرت رنگ دهی کمتری دارد. زعفران تقلبی به سرعت رنگ خود را از دست می دهد و پس از در آوردن از آب، رنگش تغییر کرده و به روشنی رفته است.

طرز تهیه زعفران دم کرده:

زعفران از جمله بهترین و گرانترین انواع گیاه دارویی می باشد که خواص فراوانی دارد.

زعفران در غذا ها بهتر است به صورت دم کرده مورد استفاده قرار بگیرد.

درست کردن زعفران دم کرده کار آسانی است ولی رعایت یک سری از نکات باعث می شود زعفران رنگ بیشتری به غذا بدهد.

قبل از دم کردن زعفران بهتر است ک آن را خوب آسیاب کرده و پودر کنید؛ این کار سبب می شود که رنگ زعفران خیلی بیشتر شود. نکته دیگر اینکه روش های مختلفی در دم کردن زعفران وجود دارد؛ یکی اینکه اگر می خواهید از زعفران برای درست کردن برنج زعفرانی استفاده کنید خوب است که آن را به صورت پودر شده درون یک استکان بریزید و بر روی آن آب جوش بریزید.

سپس آن را به برنج در حال دم اضافه کنید تا زمانی که برنج دم می کشد همزمان زعفران هم دم بکشد.

از روش های دیگر این است که زعفران را با آب جوش مخلوط کنید و درون ظرف نشکن بر روی سماور یا کتری قرار دهید و به مدت 20 الی 30 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که نیازی نیست زعفران را با قند یا شکر آسیاب کنید چون در این صورت زمان دم کشیدن آن بیشتر خواهد شد.

اگر بخواهید زعفران رنگ بیشتری پس دهد باید آن را به صورت ساییده شده درون استکانی بریزید و سپس تکه یخی بر روی آن ها بیاندازید.

پس از این که یخ به طور کامل ذوب شد باید مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و کمی صبر کنید تا زعفران دم بکشد.

با استفاده از این روش زعفران بهتر رنگ پس می دهد؛ البته باید توجه داشته باشید که این روش دم کردن زعفران نیازمند زمان بیشتری نسبت به روش های دیگر می باشد.

نکته دیگری که باید توجه داشته باشید این است که آبی که بر روی زعفران می ریزید باید اندازه زعفران باشد و اگر بیشتر باشد زعفران حالت آبکی به خود می گیرد.

آیا مصرف بیش از حد زعفران مضر است؟

بله، مصرف هر چیزی بیش از اندازه می تواند منجر به عوارضی شود. زعفران نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد. در زنان باردار می تواند این موضوع خطرناک تر باشد و منجر به سقط جنین در آن ها شود. بهترین میزان مصرف زعفران در هر وعده، 5 میلی گرم است.

خرید زعفران:

اینکه بدانید زعفران اصل چه ویژگیهایی دارد باعث می شود با خیال راحت زعفران با کیفتی را خریداری نمایید و از کیفیت، طعم و خواص آن استفاده کنید.