خواص گیاهان دارویی, مقالات

زنجبیل معجزه گر چه خواص درمانی دارد؟؟

Ginger

نام: زنجبیل

نام انگلیسی: Ginger

نام علمی: Zingibar officinale

زنجبیل گیاهی است که از قدیم بین مردم ایران، هند و همچنین چین مورد استفاده قرار می‌گرفت. این گیاه همراه با گیاهان دیگر به عنوان یک تقویت کننده معده و بدن، بادشکن و ضد نفخ بکار می‌رفت.

طبق تحقیقات انجام شده این گیاه، بهترین دارو برای معالجه زخم معده می‌باشد. این گیاه درد معده را از بین برده و در زمستان به بدن گرما می‌دهد.

 

قسمت‌های مورد استفاده گیاه زنجبیل:

ریزومهای تازه یا خشک

 

برخی از خواص زنجبیل:

در اینجا می‌توانید برخی خواص زنجبیل و روشهای مصرف آن را به صورت اسلاید ورق بزنید و ببینید.

برای دیدن اسلایدها، اسلایدها را به سمت چپ ⇐ حرکت دهید.

 

اثرات گیاه دارویی زنجبیل بر بدن:

رفع حالت تهوع، رفع حالت استفراغ و دل به هم خوردگی، از بین بردن کرم و انگل معده، بهترین دارو برای خانم‌هایی که عادت ماهانه آنها عقب افتاده، داروی سرماخوردگی و گلو درد، تقویت معده و بدن، بادشکن و ضد نفخ.

 

گیاه تازه، شربت و چای زنجبیل در بدن گرما تولید کرده و این گرما به وسیله تولید عرق در بدن مواد سمی را از بدن دفع می‌کند.

 

شربت زنجبیل برای زخم معده بسیار مفید است. مبتلایان به زخم معده باید هر روز قبل از غذا یک قاشق چایخوری از این شربت را همراه با کمی آب بنوشید، زخم معده آنها پس از مدتی التیام خواهد یافت.

 

سرماخوردگی: چند بار چای این گیاه را بنوشید.

 

گلو درد: چای این گیاه را بنوشید و همچنین می‌توانید آن را قرقره کنید.

 

طریقه مصرف گیاه دارویی زنجبیل:

استفراغ و دل به هم ریختگی: مقدار کمی از گیاه خشک شده را در دهان بگذارید و آن را بجوید و یا از چای آن استفاده نمایید.

 

تهیه چای: یک قاشق چایخوری، پودر خشک گیاه و یا دو قاشق چایخوری گیاه رنده شده تازه را همراه با آب جوش داخل قوری ریخته و به مدت 5 دقیقه آن را با حرارت ملایم دم کنید و با عسل شیرین کرده و میل نمایید.

هر چه این چای بیشتر بماند طعم تندتری پیدا می‌کند و حتی می‌توان چای زنجبیل را بعد از سرد شدن داخل یخچال گذاشته و خنک کرد و مانند نوشابه سرد استفاده نمود.

 

ده قطره تنتور گیاه را در یک لیوان آب گرم بریزید و با عسل شیرین کنید و بنوشید. میتوانید از گیاه خشک شده نیز استفاده نمایید.

 

شربت: یک قسمت گیاه رنده شده را با سه قسمت عسل مخلوط کرده و در یک شیشه در بسته در یخچال نگهداری نمایید و هر زمان خواستید مصرف کنید.

 

تنتور: یک قسمت از گیاه رنده شده با سه قسمت الکل پنجاه درصد مخلوط کرده و در داخل شیشه تیره رنگ بریزید. به مدت چهارده روز و هر روز چند بار آن را تکان دهید. بعد از این چند روز، آن را صاف کرده و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 

زنجبیل را به صورت کمپرس نیز می‌توان استفاده کرد که سموم بدن را خارج می‌سازد. برای این منظور چای گیاه درست کنید و دستمالی را به آن آغشته کنید و آب اضافی آن را فشار دهید و در محل زخم یا درد بگذارید.

 

طبیعت ( مزاج):

گرم و خشک

 

زنجبیل / Ginger زنجبیل / Ginger

[ratings]

منبع: عطار طب

اگر سوالی در زمینه این مقاله دارید، آن را در بخش دیدگاه مطرح کنید تا در اولین فرصت به سوال شما پاسخ داده شده و همچنین پاسخ برای شما ایمیل شود.

پیشنهاد عطارطب به شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *